Tijekom 10 dana Škole polaznici promišljaju o filmovima, pohađaju praktične radionice na kojima kreiraju vlastite filmove te sudjeluju u dva teorijska seminarska programa
Izvor: hfs.hr
Projekcijom filma ‘Uzbuna na Zelenom Vrhu‘, redateljice Čejen Černić, 18. kolovoza svečano je otvorena 19. po redu Škola medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’ u Krapinskim Toplicama. Film je predstavio filmski redatelj Daniel Kušan, a redateljica Čejen Černić istaknula je da je Škola medijske kulture ‘Dr. Ante Peterlić’ važna platforma za razmjenu znanja te ju veseli što će upravo njezin film polaznici imati priliku analizirati u redovnim ‘Jutarnjim analizama filma’.
Škola kao najopširniji izvaninstitucionalni filmski obrazovni program, u 10 dana okuplja brojne filmske stručnjake i stotinjak polaznika, koji osim što promišljaju o filmovima, pohađaju i praktične radionice na kojima kreiraju vlastite filmove te sudjeluju u dva teorijska seminarska programa. Posjetiteljima se na svečanom otvorenju obratila voditeljica Škole Vera Robić-Škarica:
“Medijska Škola je mjesto susreta, razmjene te stjecanja znanja i vještina, a sa sigurnošću mogu tvrditi da se nije dogodilo da se polaznik Škole nije vratio na barem još jedan ili više programa”, istaknula je Vera Robić Škarica.
Predsjednica Savjeta Škole Jelena Modrić poželjela je puno uspjeha polaznicima radionica i seminara te dodala: “I sama sam bila polaznica na drugom seminarskom stupnju, na kojemu danas držim predavanja, ali i dalje uživam u slušanju predavanja svojih kolega i to mi je iznimno vrijedno iskustvo. Želim vam da naučite puno, radite puno i veselim se da se vidimo i iduće godine.”
Na ‘Radionici za dokumentarni film‘, filmski redatelj Tomislav Mršić polaznike uči o karakteristikama i općim odrednicama dokumentarnog filma. Na ‘Radionici za igrani film‘, filmski redatelj Daniel Kušan u teorijskom dijelu polaznicima pruža znanja o procesu izrade igranoga filma. Novinar i filmski kritičar Dražen Ilinčić na ‘Radionici za TV – reportažu‘ uči polaznike o osnovnim obilježjima reportaže. Voditelj Škole animiranog filma Čakovec, Edo Lukman, u ‘Radionici za animirani film‘, pomoću videoračunalnog sustava uči polaznike o temeljnim principima animacije. U praktičnom dijelu navedenih radionica, polaznici snimaju svoj dokumentarni, igrani i animirani film te TV reportažu.
Mjesto gdje učitelji snimaju filmove i uče o medijskoj kulturi
Specijalizirani radionički programi čine ‘Radionica za kameru i snimanje’, ‘Radionica za montažu’, ‘Radionica za postprodukciju zvuka’, ‘Radionica za digitalnu fotografiju’, ‘Radionica za radijsku reportažu’, ‘Radionica za eksperimentalni film’, ‘Radionica za filmski scenarij’, ‘Radionica za radio igru’ i radionica ‘Prvi koraci za razvoj vašeg budućeg kreativnog dokumentarca’. Polaznici uče od vrhunskih profesionalaca; filmskog snimatelja Borisa Poljaka, akademske filmske montažerke Ivane Fumić i Dubravke Premar, akademskog filmskog snimatelja i fotografa Darija Petkovića, filmskih redatelja Ognjena Sviličića i Damira Čučića, akademske kazališne redateljice Vedrane Vrhovnik, urednice na HRT-u Višnje Biti i Rade Šešić, filmske autorice, kritičarke i kuratorice nekolicine festivalskih filmskih programa.
Predavači: mr. sc. Marko Rojnić; Carmen Lhotka, filmska montažerka; dr. sc. Tomislav Šakić; Mirjana Jukić, prof.; Katica Šarić, mag. paed. soc.; Marina Zlatarić, prof., dr. sc. Midhat Ajanović; prof. dr. sc. Hrvoje Turković; dr. sc. Bruno Kragić; dr. sc. Rajko Petković; dr. sc. Irena Paulus; Rada Šešić, filmska kritičarka; Ana Đordić, prof.; doc. art. Jelena Modrić, filmska montažerka; Hana Jušić, filmska redateljica.
Program Škole provodi se kao cjeloživotno obrazovanje i verificiran je od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Školu organizira Hrvatski filmski savez, a podupiru partneri i pokrovitelji Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu, Hrvatski audiovizualni centar, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Hrvatska kinoteka i Državni hrvatski arhiv.