Odgovaranje na pitanja iz edukativnog letka pod nazivom “Koristim li pametno svoj pametni telefon?”, koji je napravljen u sklopu projekta “Digitalna tehnologija u obitelji: obrasci ponašanja i učinci na razvoj djece – D.E.C.I.D.E.” djeci će pomoći da nauče kako na zdraviji način koristiti digitalne tehnologije
Izvor: Projekt D.E.C.I.D.E.
Odgovori na postavljena pitanja odabirom odgovora za koji smatraš da je točan za tebe i provjeri kako koristiš svoj mobitel.
Provodiš li dnevno više od dva sata koristeći mobitel?
DA – Vjerujemo da vrijeme uz mobitel brzo prolazi, ali pokušaj mobitel ne koristiti više od dva sata dnevno. Korištenje mobitela više od dva sata dnevno može imati negativne posljedice za tebe poput zdravstvenih problema ili loših ocjena u školi.
NE – Bravo! Samo tako nastavi – da ti se oči ne osjećaju sneno, medije koristi do dva sata dnevno!
Koristiš li mobitel dok objeduješ (npr. skrolaš po društvenim mrežama)?
DA – Savjetujemo ti da to prestaneš činiti. Znaš li da kada istovremeno jedemo i koristimo mobitel jedemo više hrane i često ne pratimo naše tijelo koje nas upozorava kada smo siti? To može dovesti do toga da se debljamo i da se lošije osjećamo. Uz to, korištenje mobitela tijekom zajedničkih obiteljskih obroka može smetati u razgovoru s drugima, što može dovesti do sukoba.
NE – Bravo! Samo tako nastavi – bez medija tijekom jela da bi ti hrana bolje sjela!
Koristiš li mobitel prije spavanja (npr. skrolaš po društvenim mrežama ili igraš igrice)?
DA – Znaš li da svjetlo koje mobitel isijava ometa naš mozak u pripremi za odmor? Otežava nam da zaspemo i remeti spavanje i san. Loš san dovodi do toga da smo loše raspoloženi, stalno umorni, teže pratimo nastavu i teže radimo školske zadatke. Savjetujemo da ne gledaš u ekran barem pola sata prije odlaska na spavanje.
NE – Bravo! Samo tako nastavi – medije isključi pola sata prije spavanja svaki dan da ti bolji DA bude san!
Koristiš li mobitel dok hodaš po ulici odnosno sudjeluješ u prometu (npr. skrolaš po društvenim mrežama dok hodaš po ulici ili voziš romobil)?
DA – Ovakvo ponašanje može biti iznimno opasno i bilo bi dobro da izbjegavaš korištenje mobitela dok sudjeluješ u prometu! Kad koristiš mobitel u prometu puno si manje oprezan i ne gledaš znakove u prometu što može ugroziti tebe, ali i druge. Savjetujemo ti da promijeniš svoje ponašanje te budeš odgovoran prema sebi i drugima.
NE – Bravo! Samo tako nastavi – dok sudjeluješ u prometu, mobitel nek’ ti ne bude u dometu!
Koristiš li mobitel dok pišeš zadaću ili učiš (npr. dopisuješ se s prijateljima)?
DA – Korištenje mobitela za igru i zabavu za vrijeme pisanja zadaće ili učenja može ometati tvoju koncentraciju. To pak može smanjiti tvoju uspješnost u rješavanju zadataka i produžiti vrijeme koje ti treba za zadaću i zadatke. Posljedice mogu biti lošije ocjene i manje znanje. Savjetujemo da mobitel (ako ti nije potreban za školski zadatak) isključiš i/ili udaljiš od sebe.
NE – Bravo! Samo tako nastavi – da bi bolje učio i manje se mučio, mobitel si isključio!
Gledaš li nasilne sadržaje ili igraš nasilne igrice na mobitelu?
DA – Nasilni sadržaji mogu biti nešto na što možemo slučajno ili namjerno naići koristeći mobitel. Ako se često susrećeš s nasilnim sadržajima to može dovesti do noćnih mora i strahova, ali i do toga da se i počneš ponašati nasilno u društvu prijatelja i obitelji. Savjetujemo da se što manje izlažeš nasilnim sadržajima na mobitelu i da razgovaraš s odraslima o takvim sadržajima.
NE – Bravo! Potičemo te da tako nastaviš – nasilne sadržaje i igrice ne biraš kako bi više bio sretan i miran!
Koristiš li mobitel dok si u društvu s prijateljima ili članovima obitelji (npr. gledaš video klipiće, dopisuješ se?)
DA – Korištenje mobitela dok si u društvu može loše utjecati na tvoj odnos s tim osobama, te može dovesti do svađa jer se međusobno ne poštujete i ne slušate. Savjetujemo da ne koristiš mobitel dok razgovaraš s drugima, jer ti on odvlači pažnju, a takvim ponašanjem pokazuješ da te osoba s kojom razgovaraš ne zanima baš puno.
NE – Super! Samo tako dalje – dok se uživo družiš, mobitelom se ne služiš!
Razgovaraš li s nepoznatim osobama preko mobitela?
DA – Dopisivanje s nepoznatim osobama na internetu nije sigurno ponašanje. Razgovor s nepoznatim osobama ili strancima može biti stresno i uznemirujuće iskustvo jer razgovor može uključivati neprikladan sadržaj. Savjetujemo da to ne činiš te potražiš pomoć roditelja ili odrasle osobe ako ti se putem interneta javi nepoznata osoba.
NE – Bravo! Samo tako nastavi – razgovor s nepoznatim osobama online opasna je stvar, čuvaj svoje osobne podatke kao dar!
Jesi li imao iskustvo da te netko uznemiravao na internetu ili si svjedočio da netko nekoga uznemirava na internetu?
DA – Digitalni mediji prostor su koji mnogima daje privid anonimnosti i često se događa da se djeca, ali i odrasli, susreću s uznemiravanjem jer oni koji uznemiravaju ne shvaćaju štetnost i ozbiljnost takvog ponašanja. Savjetujemo ti da o slučaju uznemiravanja koje si doživio obavijestiš neku odraslu osobu – roditelje, nastavnike, učitelje ili odraslu osobu kojoj vjeruješ da će ti pomoći.
NE – Drago nam je da se nisi susreo s tim! Nasilje na internetu nije fora, DA prijaviti odrasloj osobi se mora!
Jesi li u slobodno vrijeme tijekom jednog tipičnog školskog dana više vremena online nego offline?
DA – Savjetujemo ti da više vremena tijekom dana provedeš offline. To je dobro jer imaš više vremena i prilike baviti se tjelesnom aktivnosti i sportom. Možeš se više družiti s vršnjacima i prijateljima uživo. Savjetujemo ti da ugasiš medije i više se družiš s dugima uživo i radiš stvari koje nisu povezane s mobitelom.
NE – Bravo! Samo tako nastavi – slobodno vrijeme bez medija biraj da mozak resetiraš i tijelo aktiviraš!
Ako ti ovi savjeti nisu dovoljni i želiš više savjeta, KLIKNI OVDJE i sam ili zajedno sa svojim roditeljima izradi plan korištenja medija kojeg ćeš poštovati i biti ustrajan u ispunjavanju dogovora.
OLLIE: Alat za izradu individualnog i obiteljskog plana korištenja medija