Na Dan sigurnijeg interneta, u utorak 11. veljače 2025. održava se već tradicionalna konferencija “Potraga za boljim internetom” u organizaciji Udruge Suradnici u učenju, HAKOM-a, Centra za sigurniji internet i CARNET-a – Nacionalnog CERT-a. Svi zaintersirani, a prije svega nastavnici i učenici, mogu je pratiti online od 9 do 20 sati

Piše: Ana Kirin

Udruga Suradnici u učenju, HAKOM, Centar za sigurniji internet i CARNET – Nacionalni CERT i ove godine obilježavaju Dan sigurnijeg interneta tematskom konferencijom “Potraga za boljim internetom”, koja se održava u utorak, 11. veljače 2025. u hibridnom obliku.

Svi zainetersirani mogu cijelu konferenciju pratiti online, a iz Udruge Suradnici u učenju posebno pozivaju učitelje i nastavnike na praćenje konferencije zajedno s učenicima. Prijenos prvog dijela konferencije, koji se održava uživo u Zagrebu od 9 do 14 sati, može se gledati preko poveznice na YouTubeu: https://www.youtube.com/live/ZCQG1HnWix8, a na online dijelu konferencije, od 14 do 20 sati, može se sudjelovati putem aplikacije Microsoft Teams, na poveznici https://bit.ly/potraga-2025.

Materijali za nastavni sat o sigurnosti na internetu

Iz prijepodnevnog dijela konferencije, ističemo okrugli stol s učenicama i učenicima osnovnih i srednjih škola, na temu “Što činimo ili bi mogli učiniti kako bi internet bio bolje mjesto za sve?”, koji će se održati od 9:15 do 10:05. Uz to će brojni stručnjaci govoriti o sigurnom, odgovornom i uravnoteženom korištenju interneta.

U poslijepodnevnom, online dijelu konferencije, daljinska plivačica Dina Levačić, animatorica Karla Skok i Nicolette Pribanić, Engineering Manager iz Googlea govorit će o tome kako brinu o svojim digitalnim tragovima te kako je digitalni svijet utjecao na razvoj njihovih karijera.

Kristijan Zimmer, IT stručnjak iz CARNET-a osvijestit će sudionicima kako elementi igrifikacije utječu na ponašanje pojedinaca i društvene norme, a Andrea Čović Vidović, zamjenica voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, pojasniti načine na koje tehnološki divovi utječu na sigurniji internet te kako Europska unija štiti prava građana, posebno djece.

O svojim iskustvima govorit će i ambasadori projekta Budi internet genijalac koji će kroz konkretne primjere aktivnosti prenijeti dojmove o provedbi projekta u njihovim školama.

Budi internet genijalac: genijalan program o sigurnom korištenju interneta

“Konferenciju ćemo zaokružiti predstavljanjem projekata, aktivnosti i rezultata naše udruge kako bismo s vama podijelili najnovije sadržaje koje kontinuirano stvaramo u cilju poticanja primjerenog, odgovornog i sigurnog korištenja digitalnih tehnologija”, poručuju iz Udruge Suradnici u učenju.

Program konferencije pronađite na poveznici: https://ucitelji.hr/potraga-za-boljim-internetom-2025/