Kako koriste internet i društvene mreže? Što prate i što sami objavljuju? O svemu tome razgovarali su mladi s Borisom Jokićem u emisiji “Klinci su dobro” na Yammat FM-u povodom osmih Dana medijske pismenosti. Poslušajte gotovo sat i pol zanimljivog i iskrenog razgovora!
Piše: Ana Kirin
Klinci su dobro! Potvrdio je to razgovor s mladima u drugoj emisiji tog naziva, emitiranoj 15. travnja 2025., povodom osmih Dana medijske pismenosti, na radiju Yammat FM u suradnji s Agencijom za elektroničke medije i Uredom UNICEF-a za Hrvatsku.
Prošle godine, u prvoj emisiji “Klinci su dobro”, srednjoškolci su govorili o medijima, politici i izborima, obrazovanju i svojim planovima za budućnost, a ovoga puta u fokusu je bio digitalni otisak.
Osmero zagrebačkih srednjoškolaca – Lucas Janjuz i Ante Vlajlčić iz Škole za cestovni promet, Mia Sošić i Lovre Ćurić iz Druge ekonomske škole, Gita Hudetz i Jakov Poje iz IV. Gimnazije te Marijana Friedl i Karlo Štefulić iz Agronomske škole Zagreb, razgovaralo je s Borisom Jokićem, ravnateljem Instituta za društvena istraživanja, o svojim stavovima i iskustvima na internetu i društvenim mrežama. Emisiju je vodio novinar Yammata Ivan Kolar, a o digitalnom otisku, funkcioniranju internetskih platformi i tome kako ih možemo sigurnije koristiti govorila je Ana Kirin, glavna urednica portala medijskapismenost.hr.
Priručnik za radionice o digitalnom otisku i čuvanju privatnosti na internetu
“Što najčešće radite na internetu?” bilo je prvo pitanje koje je Jokić postavio svojim mladim sugovornicima, a njihovi odgovori bili su raznoliki, od objavljivanja fotografija i videa i “pokazivanja svog života”, “skrolanja” na društvenim mrežama, ponajviše Instagramu i TikToku, i gledanja što drugi ljudi rade, ili praćenja određenih “influensera”, do komuniciranja s prijateljima na Snapchatu, dopisivanja s članovima obitelji preko WhatsAppa, ili pak razgovora s drugim igračima tijekom igranja online igara. Neki su na društvenim mrežama povezani samo s prijateljima i ljudima koje poznaju, a neki imaju otvorene profile. Neki svojim javnim objavama žele inspirirati i motivirati druge, neki vole raspravljati, neki nikad ništa ne objavljuju.
U nastavku emisije mladi su govori i o online nasilju, personaliziranim oglasima i drugim personaliziranim sadržajima, “gubljenju” vremena na društvenim mrežama, “kad se 5 minuta pretvori u 2-3 sata”, te o zabrani mobitela u školama (za koje većina srednjoškolaca smatra da je u redu u osnovnim školama).
Poslušajte cijelu emisiju “Klinci su dobro” o digitalnom otisku