Na besplatnoj radionici u subotu, 17. ožujka u HUB-u 385, polaznici će naučiti kako se piše scenarij, izrađuju lutke i režira predstava blok programiranjem koje objedinjuje pomicanje lutaka, regulaciju osvjetljenja i reprodukciju zvuka
Izvor: škole.hr
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUB-om 385, LenTinTin Studios i udrugom Strive! organizira radionicu namijenjenu odgojno-obrazovnim djelatnicima osnovnih i srednjih škola na kojoj će imati priliku naučiti izraditi predstavu u Robotskom kazalištu lutaka.
Cilj je radionice da polaznici na inovativan i kreativan način preoblikuju književno djelo ili priču u scenarij predstave koja se može izvesti u Robotskome kazalištu lutaka. Osim što će naučiti kako se piše scenarij, imat će priliku svladati jednostavnu izradu lutaka i režirati predstavu blok programiranjem koje objedinjuje pomicanje lutaka, regulaciju osvjetljenja i reprodukciju zvuka.
Autori i predavači radionice su: voditeljica radionice i diskusije Mateja Gabor – projekt menadžerica Udruge Strive!, članovi LenTinTin Studios i autori Robotskog kazališta lutaka, mentor i glavni urednik u Photomathu Veljko Kukulj, autorica i glumica u Kazališnoj družini Pinklec Danka Brumen te programer i konzultant za izradu editora i opcija blok programiranja Andrej Jovanović.
Radionica će se održati u subotu, 17. ožujka od 10 do 13 sati u HUB-u 385 u Zagrebu (Petračićeva 4).
Prijave na radionicu dostupne su ovdje i traju do srijede, 14. ožujka 2018. godine, u 16 sati. Zbog ograničenog broja sudionika potrebno se prijaviti što ranije.
Što je Robotsko kazalište lutaka?
Robotsko kazalište lutaka je uređaj koji se spaja na računalo pomoću USB priključka i omogućuje prikaz predstava koje su razvijene za njega. Kazalište ima ulogu robota, dok se lutke i pozadina – koje su njegov sastavni dio – mogu jednostavno izraditi od papira ili tkanine i prema potrebi izmjenjivati. Na taj način učenici i njihovi nastavnici mogu samostalno razvijati predstave na način da sami izrađuju lutke i papirnate pozadine te sami snimaju glasove lutaka i režiraju predstavu.
Glavna je zamisao da se kazalište koristi u školi na način da učenici na satu Hrvatskoga jezika izaberu lektiru te na temelju odabranog djela napišu scenarij. Na nastavi Tehničke i Likovne kulture učenici na primjer mogu napraviti lutke i pozadine, dok na nastavi Informatike programiraju predstavu tj. kretanje lutke. Scenarij i predstavu izrađuje skupina učenika pod mentorstvom nastavnika. Uspješnom suradnjom učenici će pretočiti lektirno djelo u predstavu. Naravno, svaka će škola i tim zamisao realizirati na sebi svojstven način.
Koraci izrade predstave za Robotsko kazalište lutaka:
- odabir lektirnog djela
- pisanje scenarija i kratkog eseja
- izrada pozadine i lutaka
- režiranje predstave blok programiranjem na temelju napisanog scenarija.
U skladu s tim koracima je izrađen program radionice.
Prijavite se na radionicu i postanite scenarist, scenograf i programer Robotskog kazališta lutaka!
Nakon što usvojite znanja na radionici, prijavite se na natjecanje “Lektira na pozornici robotskog kazališta”, izradite scenariji i osvojite Robotsko kazalište za vašu školu. Tri škole koje prema ocjenama stručnog Ocjenjivačkog suda prijave najbolje scenarije osvojit će Robotsko kazalište lutaka u kojem će njihov scenarij zaživjeti na inovativan i kreativan način. Sve o natjecanju možete saznati na službenim mrežnim stranicama natjecanja. Sve informacije dostupne su putem e-adrese rkl-natjecanje@carnet.hr.
Robotsko kazalište lutaka inovacija je koju su realizirala trojica učenika iz Zagreba. Kazalište je osvojilo zlatnu medalju za inovaciju na INOVA-mladi u svibnju i na međunarodnoj izložbi ARCA u listopadu 2017. godine.
Natjecanje za osnovne i srednje škole: Lektira na pozornici robotskog kazališta