Senzacionalističke vijesti često se bave nevažnim temama, vrijeđaju druge osobe, zadiru u privatni život ili sadrže uznemirujuće fotografije unesrećenih osoba
Izvor: Kako prepoznati senzacionalizam u medijima, DKMK
Senzacionalizam je svakodnevna pojava u medijima, a podrazumijeva način pisanja novinarskih tekstova u kojem novinari krše etička pravila svoje struke. To su tekstovi koji prenose govor mržnje, nisu utemeljeni na činjenicama, bave se nevažnim temama, vrijeđaju druge osobe, zadiru u privatni život, sadrže uznemirujuće fotografije unesrećenih osoba itd. Senzacionalističke vijesti usko su povezane s komercijalizacijom medija. Kaže se da su vijesti postale roba na tržištu pomoću koje mediji ostvaruju profit.
Izvještavanje o nevažnim temama
Novinari se u svom izvještavanju često koriste atraktivnim i senzacionalističkim informacijama koje se odnose na privatni život javnih i poznatih osoba.
Ovakve informacije popraćene su šokantnim fotografijama, prikazane su na bombastičan način i nisu utemeljene na ozbiljnoj novinarskoj analizi samoga događaja. Sadržaj takvih vijesti uglavnom su tračevi, glasine, afere i skandali, koji se oslanjaju na neprovjerene informacije i neimenovane izvore.
Kršenje prava na privatni život
Privatni i obiteljski život svake osobe zakonom je zaštićen od senzacionalističkog izvještavanja. Nažalost, novinari često pišu o obiteljskim problemima, nesuglasicama i preljubima domaćih i stranih osoba iz javnoga života.
Ovakve vijesti smatraju se neetičnim jer sadrže privatne informacije koje nisu povezane s radnim mjestom na kojem se te osobe nalaze, a nisu od javnog interesa građana.
Povreda nečijeg ugleda u društvu
Dostojanstvo (lat. dignitas) podrazumijeva pravo svake osobe da ju se poštuje od rođenja. Ugled (lat. reputatio) označava opće mišljenje o nekoj osobi, skupini ili organizaciji. Postoje različiti zakoni kojima se štite ugled i dostojanstvo svake osobe u društvu.
- Novinar je dužan poštovati te zakone i ljude o kojima piše ne smije vrijeđati niti o njima objavljivati neistinite i neprovjerene informacije.
- Novinar u javnosti ne smije stvoriti pogrešan zaključak o nekoj osobi, tj. dovesti je na loš glas u društvu.
- Osoba bi kasnije mogla trpjeti nelagodu, sram i pritisak okoline u kojoj živi.
- Ovakvim načinom izvještavanja najčešće su pogođene javne i slavne osobe.
Izvještavanje o tragedijama i nesrećama
Kada izvještavaju o samoubojstvima, nesrećama, osobnim tragedijama, bolestima, smrtnim slučajevima i nasilnim djelima, novinari moraju biti posebno oprezni. Dužnost je svakog novinara voditi računa o dostojanstvu sudionika događaja o kojemu izvještava.
U medijima često pronalazimo detaljne opise tragičnih događaja, uznemirujuće fotografije i podatke kojima se otkriva identitet unesrećenih osoba. Novinari znaju otići i korak dalje te tražiti mišljenja stručnjaka, komentare osoba bliskih žrtvi i na taj način nesretan događaj danima prikazivati u medijima.
Opisivanjem, prepričavanjem i čitanjem takvih vijesti, unesrećena osoba iznova proživljava tragičan događaj. Taj efekt naziva se sekundarna viktimizacija.
Izvještavanje o ratovima
Ratno novinarstvo postojalo je još u vrijeme antičke Grčke kada je legendarni pisac Homer u svojim epovima opisivao ratne borbe. Smatra se jednim od najzahtjevnijih oblika novinarstva jer su ratni novinari za vrijeme izvještavanja u stalnoj životnoj opasnosti.
- Prilikom izvještavanja o ratovima, novinari trebaju pisati samo provjerene činjenice.
- Svaki bi novinar trebao jasno napisati kako je došao do određenih informacija.
- Za novinara je važno prilikom izvještavanja ostati neutralan.
- Mora se izbjegavati objavljivanje mučnih detalja i fotografija.
- Nijedan novinar ne smije manipulirati sadržajem koji objavljuje, a posebno ratnim fotografijama.
U prikazivanju ratnih sukoba mediji ne smiju manipulirati riječima, zvukom i slikom. Novinari, a posebno snimatelji, ne smiju manipulirati odabirom kuta snimanja. U ratnim okolnostima novinari svojim izvještavanjem moraju pridonositi mirnom rješenju sukoba, a ne poticati nasilje iznošenjem mučnih detalja. Odgovornost novinara od velike je važnosti za mogući završetak rata.
Izvještavanje o djeci
Djeca su društveno najosjetljivija skupina i zato je zabranjeno otkrivati njihov identitet. Novinar ne smije objavljivati jasne fotografije djece niti stavljati opise zbog kojih bi dijete kasnije moglo trpjeti zlostavljanje okoline u kojoj živi. Identitet nije samo ime i prezime, a inicijali djeteta, broj godina, naziv škole koju dijete pohađa te ime i prezime roditelja samo su neki od dijelova identiteta koji nam mogu otkriti o kojemu je djetetu riječ u nekom članku.
Dok izvještava o djeci, novinar mora pisati o problemu s kojim se ono nosi, a ne o djetetu.
Djeca kao sugovornici, suradnici i suautori u radijskim i TV emisijama
Preuzmite cijelu brošuru ‘Kako prepoznati senzacionalizam u medijima’
Foto: Photo credit: jfgornet via Visual Hunt / CC BY-SA