Od 26. do 30. kolovoza 2024. u organizaciji Bacača sjenki u Zagrebu i u Rijeci održavat će se početne, napredne i majstorske radionice Frooom! Filmske škole za djecu i mlade u dobi od 7 do 18 godina

Izvor: FROOOM!

U Zagrebu, u osnovnoj školi Dr. Ivan Merz, organizacija Bacači sjenki već dvanaestu godinu za redom održava svoje filmske radionice za djecu i mlade funkcionalne filmske škole Frooom!, a u zadnjem tjednu ovog kolovoza, radionice se održavaju i u Dječjoj kući u Rijeci.

Frooom! osnažuje djecu i mlade svojim intermedijalnim pristupom i dubinskim sudioničkim (majeutičkim) savladavanjem filmskih vještina kroz tri razine obrazovanja.

Djeca se ovdje igraju, raspravljaju, uče i stvaraju

U početnoj razini djeca i mladi proučavaju temeljne zakone filma, njegovu ulogu bilježenja stvarnosti kroz animirane, igrane, dokumentarne i eksperimentalne filmske forme. Polaznici istražuju kroz praktične igre, postupke i vježbe povijest filma, njegova umjetnička obilježja, grade i proučavaju Camere Obscure, Zoetrope, Praxinoskope i ideolovke te pišu scenarije, snimaju i dramaturški obrađuju filmove i TV formate. Uče o filmskim vrstama, rodovima i stvaralačkim ulogama u procesu stvaranja i osmišljavanja filma, a svaki dan uz stručnu asistenciju gledaju vrhunske nove i antologijske filmove iz cijelog svijeta. Svakom filmu pristupaju kroz osmišljene majeutičke procese analize i proučavanja te svaki dan iz drugog motrišta diskutiraju o njima.

U naprednoj razini polaznici sažimaju sva svoja znanja između pojedinih radionica i zajednički osmišljavaju cijelu filmsku produkciju: od ideje, scenarija i knjige snimanja preko podjele poslova i odabira glumaca za uloge do dramaturškog i montažerskog promišljanja završnog uratka.

Za one koji već godinama se bave filmom, bilo kroz ovu ili druge filmske škole, za kraj ljetnih praznika u Zagrebu osmišljene su 3 majstorske radionice:

Za one koji žele samostalno smišljati i programirati videoigre tu je radionica izrade videoigara s Aleksandrom Gavrilovićem.

Za one koji vole animaciju pripremljena je majstorska radionica animacije s nagrađivanom filmskom autoricom Deom Jagić, čiji Frooom! filmovi već godinama putuju svjetskim i domaćim festivalima te osvajaju brojna priznanja i nagrade.

Za one koji zaista žele proniknuti u tajnu filmskog stvaranja u suradnji s udrugom Klubvizija održat će se radionica analognog eksperimentalnog filma koju na engleskom i hrvatskom vode Ejla Kovačević (HR) i Sébastien Ronceray (FR).

U Rijeci se radionice održavaju u Dječjoj kući, a uz već popunjene početnu i naprednu radionicu pod vodstvom Borisa Bakala, Nine Sorić, Pavle Perkovića i Mie Maros Živković te Vjerana Vukašinovića, mlade filmaše starije od 15 godina tamo očekuje majstorska radionica snimanja koju vodi filmska snimateljica Dubravka Kurobasa.

Više informacija o svim FROOOM! radionicama i prijavama možete pronaći OVDJE, a prijaviti se možete i OVDJE.

Bacači sjenki, organizacija s više od 20 godina stvaralačkog, pedagoškog i umjetničkog iskustva na svih 6 kontinenata, smatra da je funkcionalno filmsko znanje jedna od nužnih pismenosti današnje djece, mladih i odraslih te kroz svoje radionice i programe stručnog usavršavanja provodi edukativne programe u svim županijama Republike Hrvatske uz pomoć i podršku brojnih donatora (Ministarstvo kulture i medija; Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih; HAVC; Agencija za elektroničke medije; Hrvatsko društvo filmskih redatelja; Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Kreativna Europa – potprogram Media, Zaklada Kultura nova, Gradski uredi za kulturu Zagreba, Rijeke, Koprivnice, Preloga, Komiže, Splita, Velike Gorice, te mnogi drugi) te domaću i međunarodnu partnersku suradnju (Portugalska kinemateka, Njemački filmski arhiv i institut, Grčka kinoteka, Savez filmskih klubova Republike Češke, brojne udruge, festivali i ustanove iz Bugarske, Rumunjske, Italije, Portugala, Francuske, Turske, Finske, Litve, Srbije, Čilea, Cipra, Armenije, Španjolske, Belgije i Makedonije). Više o Bacačima sjenki pročitajte OVDJE.

Priručnik ‘Uvod u filmski jezik’ za osnovne i srednje škole