U današnjem, potpuno digitaliziranom svijetu od iznimne je važnosti da djeca od najranije dobi razvijaju kritičku svijest o provjeravanju svih informacija. Bitnu ulogu u tome svakako imaju i roditelji, kao prvi medijski edukatori djece

Izvor: Djeca medija

U sklopu projekta “Dezinformacije pod povećalom djece” uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu pripremilo je priručnik za roditelje “Mediji i dezinformacije”, koji donosi razne informacije o dezinformacijama i savjete kako se s njima nositi, a autori su doc. dr. sc. Lana Ciboci Perša, prof. dr. sc. Igor Kanižaj i prof. dr. sc. Danijel Labaš.

“Jedan od velikih izazova za djecu danas predstavljaju dezinformacije u medijima, primarno na društvenim mrežama i aplikacijama za dopisivanje uz koje djeca provode i najviše vremena (Common Sense Census, 2021). U današnjem svijetu informacije se šire brže nego ikad ranije. Pritom umjetna inteligencija ima važnu ulogu u filtriranju i personalizaciji sadržaja na internetu, ali ju se isto tako može zloupotrijebiti za širenje neistinitih informacija. Stoga je ključno da djeca od najranije dobi razvijaju kritičku svijest o važnosti provjeravanja svih informacija. Bitnu ulogu u tome imaju svakako i roditelji, kao prvi medijski edukatori djece.” – ističe autorski tim.

Kome vjerovati i kako se cijepiti protiv dezinformacija

Osim korisnih informacija u priručniku se nalaze i prijedlozi za radionice i zadaci koje roditelji mogu rješavati sa svojom djecom. Zadaci su osmišljeni u interaktivnom, zabavnom tonu kako bi se djeca lakše prepustila i otvorila roditeljima. Ovaj priručnik koristan je alat u putovanju ka medijskoj pismenosti i u osnaživanju djece da budu informirani i odgovorni građani koji će kritički vrednovati informacije i tako se boriti protiv dezinformacija u medijima. Roditelji često ne znaju kako ostvariti otvorenu komunikaciju s djetetom, upravo stoga, pomoću ovakvog priručnika na zabavan će način moći način pristupiti ovim temama, ali i sami puno saznati o dezinformacijama i medijima općenito.

Priručnik “Mediji i dezinformacije” trajno je dostupan u digitalnoj inačici na ovoj poveznici te ga mogu preuzeti i koristiti svi zainteresirani roditelji, kao i odgojno-obrazovni djelatnici.

Gdje se dezinformacije najčešće i najučinkovitije dijele i plasiraju?