Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu od 2023. godine dodjeljuje nagradu najboljim prosvjetnim djelatnicama i djelatnicima za izniman doprinos u poticanju medijske pismenosti djece i mladih, za područje ranog i predškolskog te osnovno- i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja.

Izvor: Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu

Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu prošle je godine po prvi puta pokrenulo natječaj za dodjelu nagrade “Medijski Sokrat”, kojom se odaje priznanje odgojno-obrazovnim djelatnicima koji posebno osmišljenim edukativnim programima i aktivnostima u području medijske pismenosti nastoje utjecati na odgovoran odnos djece i mladih prema medijima.

Druga godišnja dodjela nagrade prigodno će se održati ususret Svjetskom danu učitelja, 2. listopada. Prijave su otvorene do 15. rujna, a mogu ih slati odgojno-obrazovni djelatnici koji su u protekloj školskoj godini (2023./2024.) proveli aktivnost iz medijske pismenosti s djecom i mladima ili ravnatelji njihovih škola.

Dobitnice/i će osvojiti novčanu nagradu u iznosu od po 150 eura, ostvarit će mogućnost individualnog savjetovanja i mentorstva najistaknutijih stručnjaka iz područja medijske pismenosti u Hrvatskoj tijekom nadolazeće školske godine te će sudjelovati u edukativnim aktivnostima DKMK-a predviđenima za odgojno-obrazovne djelatnike.

Nagrada Medijski Sokrat najboljim učiteljicama medijske pismenosti

Podsjetimo, prve dobitnice, koje su ostvarile najbolje rezultate u području razvoja medijske pismenosti u šk. god. 2022./2023., bile su Jelena Alpeza i Maja Radošević (Dječji vrtić Pčelica, Zagreb), u kategoriji predškolskog odgoja i obrazovanja, te Jasenka Marmilić (OŠ Antuna Mihanovića, Petrovsko) za osnovnu i Silvia Vladić Vrban (Obrtnička i industrijska graditeljska škola, Zagreb) za srednju školu.

“Ova nagrada pružila mi je ne samo priznanje za rad i trud uložen u medijsku pismenost, već i dodatnu motivaciju da nastavim s inovativnim projektima u svojoj školi. Nagrada ‘Medijski Sokrat’ prepoznaje i vrednuje kvalitetu obrazovnih aktivnosti koje potiču kritičko razmišljanje i medijsko stvaralaštvo među djecom i mladima, stoga pozivam sve odgojno-obrazovne djelatnike da se prijave i podijele svoje inovativne projekte i ideje. Vaš rad može inspirirati druge i pridonijeti unapređenju medijske pismenosti u našim školama. Ulaganje u obrazovanje je ulaganje u budućnost, a ova nagrada je jedan korak prema toj svjetlijoj budućnosti,” poručila je tom prilikom Silvia Vladić Vrban.

Obrazovni materijali za preuzimanje

Rezultati evaluacije razine medijske pismenosti učenika u 15 srednjih škola diljem Hrvatske pomoću EduMediaTesta, alata za evaluaciju i razvoj vještina medijske pismenosti, pokazali su kako učenici imaju razvijene tehničke kompetencije, ali i poteškoće s kritičkim razmišljanjem i razumijevanjem medija. Nužnost poučavanja učenika kritičkoj medijskoj pismenosti i produkciji medijskih sadržaja postaje sve veća. Upravo zato, Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu ovim projektom želi potaknuti odgojno-obrazovne djelatnike da u svoje nastavne programe uključuju aktivnosti koje pružaju izravniji uvid u medije i bolje razumijevanje sadržaja koji se tamo objavljuje.

Više o nagradi, uvjetima i procesu prijave možete pronaći na ovoj poveznici.