Festival prava djece i ove godine djeci i mladima diljem Hrvatske donosi raznolike filmsko-edukativne programe, a započeo je okruglim stolom 16. listopada u Zagrebu, na kojem su o odrastanju i izazovima u digitalnom svijetu govorili Mona Vincek iz Saveza gluhih i nagluhih Grada Zagreba, Dušan Borić iz Savjetovališta Luka Ritz te učenici Petar Đula Vrbanić i Jakov Zadro

Izvor: Festival prava djece

Okruglim stolom na temu sigurnosti i pametnog izbora informiranja u digitalnom svijetu održanim 16. listopada 2024. u Centru mladih Ribnjak u Zagrebu započeo je 16. Festival prava djece poznat i pod motom “Mali festival za velike teme” u organizaciji Udruge za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator i partnera festivala Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Ureda pravobraniteljice za djecu i Hrvatskog filmskog saveza. Festival prava djece ove godine u fokusu ima temu prilagođenosti digitalnog svijeta djeci i mladima, a sadržaj će biti predstavljen kroz filmsko-edukativne programe, projekcije dječjeg filmskog stvaralaštva, radionice i panel rasprave.

16. Festival prava djece otvorio je predsjednik Udruge Alternator Domagoj Morić i naglasio kako danas digitalni alati donose mnoge koristi, ali i izazove s kojima se mladi suočavaju – od pitanja sigurnosti, privatnosti, do mentalnog zdravlja. Ovom prilikom zahvalio se svim partnerima festivala te Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC), Gradu Zagrebu i Agenciji za elektroničke medije, koji financijski podržavaju festival.

Umjetnički direktor festivala Paško Vukasović izrazio je zadovoljstvo da festival koristi film kao ključni mediji jer filmovi kod djece i mladih potiču na kvalitetnu raspravu, što je potvrdila i Sanja Zanki Pejić iz Hrvatskog filmskog saveza dodavši da izloženost djece i mladih mediju filma pomaže da se više djece uključi i u filmsko stvaralaštvo. Ingrid Pađen Đurić iz Hrvatskog audiovizualnog centra navela je kako HAVC kontinuirano potiče filmsko opismenjavanje djece i mladih nastojeći provesti implementaciju filmske pismenosti u redovnim školskim programima.

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić osvrnuo se na djecu i mlade s poteškoćama u razvoju, kojima je upravo ekran jedini prozor u svijet, te podcrtao koliko je važno da postoji što više dostupnog i prilagođenog digitalnog sadržaja za osobe s invaliditetom. Zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac kazala je pak kako je virtualno komuniciranje učestalo među djecom i mladima i da unatoč brojnim rizicima i negativnim utjecajima, od nasilja do iskrivljene slike stvarnosti, treba kontinuirano isticati prednosti pravilnog korištenja sadržaja u digitalnom okruženju da bi se djeca mogla osjećati zaštićena i sigurna.

Ured UNICEF-a za Hrvatsku je uz Festival od samih početaka i bez njegove potpore ne bi se mogle provoditi aktivnosti. Đurđica Ivković iz Ureda UNICEF-a za Hrvatsku dodatno je naglasila važnost da se djeci s poteškoćama u razvoju, a počesto i svoj zaboravljenoj djeci, omogući gledanje ili sudjelovanje u nastajanju filmova, što je u ovih 16 godina upravo bila ključna motivacija festivala.

Okrugli stol moderirala je urednica i novinarka HRT-a Ivana Sučić, a na njemu su sudjelovali voditeljica kluba mladih Saveza gluhih i nagluhih Grada Zagreba Mona Vincek, socijalni radnik iz Centra za pružanje usluga u zajednici Savjetovališta Luka Ritz Dušan Borić, te učenici Petar Đula Vrbanić iz OŠ Petar Zrinski i Jakov Zadro iz XV. gimnazije u Zagrebu.

Filmski program i edukativne radionice

U sklopu Festivala organizira se program Dobre vibracije za djecu i roditelje, koji sadrži projekcije dvaju filmova: humorističnog i šarmantnog filma o zajedništvu, potrebi za domom i novim prilikama na temelju inspirativnih stvarnih događaja iz djetinjstva Valda Lopesa, nekadašnjeg nogometaša Real Madrida, Valdova priča (r. Roberto Bueso, 2022.) te animiranog filma I miševi idu u raj (r. Denisa Grimmová i Jan Bubeníček, 2021.) o dva neprijatelja, malom mišu i lisici, koji se nakon nesretne nezgode susreću u životinjskom raju, gube svoje prirodne instinkte i postaju najbolji prijatelji. Filmske projekcije će se održati 17. listopada u Kinu Kinoteka u Zagrebu, 5. studenog u Dvorani Gervais u Opatiji, te 14. i 15. studenog u Domu kulture u Novoj Gradišci. Ulaz na projekcije je besplatan, a filmovi se prikazuju s titlovima za gluhe i nagluhe osobe te s audiodeskripcijom za slijepe i slabovidne osobe.

Priručnik za prilagodbu filmova za osobe s oštećenjima vida i sluha

Planirane su i radionice o medijskoj pismenosti, razvijanju kritičkog razmišljanja, i analizi sadržaja, te program Razgovor počinje filmom u sklopu kojeg će se, u suradnji s učeničkim domovima u Pakracu i Garešnici te Tehničkom školom Daruvar, održati stručno vođene panel rasprave nadahnute projekcijama finskog igranog filma Spirala (r. Salla Sorri & Eva-Maria Koskinen, 2022.) i mađarskog filma Mi smo ekipa (r. Yvonne Kerékgyártó, 2022.).

Program i raspored 16. Festivala prava djece dostupan je na službenoj stranici Festivala.

Filmsko stvaralaštvo mladih

Na mrežnim stranicama www.festivalpravadjece.com dostupni su i filmovi za osnovnoškolce i srednjoškolce te nastavne pripreme uz njih, a škole putem stranice mogu prijaviti za sudjelovanje od 16. listopada. U selekciji Dječje stvaralaštvo – matineja za osnovne škole nalazi se osam filmova stvaralaštva školskih filmskih klubova i družina iz svih dijelova Hrvatske, a selektorica programa je Maja Flego. Stvaralaštvo mladih – matineja za srednje škole nudi sedam filmova stvaralaštva nezavisnih filmskih klubova i autora iz Hrvatske, ali i Europe i svijeta. Selektor programa je Boško Picula.

Priručnik ‘Uvod u filmski jezik’ za osnovne i srednje škole