Psihologinja Hana Hrpka, predjednica Udruge Hrabri telefon, navodi znakove ovisnosti o videoigrama zbog kojih bi roditelji trebali potražiti pomoć stručnjaka
Pitanje: Može li dijete postati stvarno ovisno o videoigrama? Koji bi bili znakovi te ovisnosti i što onda možemo napraviti? Postoje li neki znakovi upozorenja da bi se ljubav prema videoigrama mogla pretvoriti u ovisnost?
Odgovara Hana Hrpka, prof. psihologije, predsjednica Udruge Hrabri telefon:
Ovisnost o videoigrama svakako je realna ovisnost kao i ona o drogama, alkoholu i sl., a podrazumjeva da osoba ne može kontrolirati koliko vremena i kada igra videoigre. Neki od znakova koje možemo uočiti su:
- Gubitak pojma o vremenu provedenom igrajući videoigre.
- Problemi vezani uz izvršavanje zadataka kod kuće, u školi.
- Izoliranje od obitelji ili prijatelja.
- Osjećaj krivnje ili zaštitnički stav prema igranju videoigara.
- Osjećaj euforije prilikom igranja videoigara.
- Neraspoloživost, nervoza i ljutiti ispadi.
- Osjećaj povučenosti, depresije i zlovolje.
- Gubitak interesa za ostale aktivnosti.
- Pad koncentracije i emocionalna zatvorenost u trenucima kada osoba ne igra videoigre.
- Neiskreno i učestalo laganje.
- Razdražljivost prilikom smanjenja igranja videoigara.
‘Ovisnost o videoigrama samo je vrh sante leda; ispod je puno drugih problema’
Ako ste kao roditelj zabrinuti za svoje dijete, svakako je važno da se čim prije uputite s djetetom stručnjaku mentalnog zdravlja.
U Zagrebu postoji i Ambulanta za ovisnost o kompjutorima, igricama i virtuali, u KBC-u Sestre milosrdnice gdje provode dijagnostiku i liječenje takvih vrsta ovisnosti.
Ukoliko niste sigurni radi li se o ovisnosti, zabrinuti ste za svoje dijete ili niste sigurni kamo se uputiti u svojem mjestu ili gradu, možete nazvati Hrabri telefon za mame i tate, svakim radnim danom 9-20h na besplatan broj 0800-0800.