U sklopu svog programa ‘Medijska pismenost za sve’, Europska komisija sufinancirat će projekte medije pismenosti s ukupno 500 tisuća eura te poziva neprofitne organizacije, tijela javne vlasti, međunarodne organizacije, Sveučilišta, obrazovne ustanove, istraživačke centre i medijske organizacije da se prijave do 30. rujna
Izvor: Ministarstvo kulture
Europska komisija objavila je 26. lipnja Poziv za financiranje pripremnih akcija za provođenje programa Medijska pismenost za sve.
Cilj poziva je poticanje razvoja novih edukacijskih materijala i aktivnosti izgrađenih na konkretnim primjerima dezinformacija, kao i osmišljavanje metoda za podizanje svijesti o tehnikama koje obično koriste zlonamjerni akteri kako bi se dezinformacije na internetu stvarale, širile i ojačale.
Predloženi alati i aktivnosti trebaju izravno ili neizravno pogodovati ciljnoj skupini građana svih dobnih skupina kojima nedostaju kompetencije medijske pismenosti, a posebno razvijanju vještina potrebnim za kritičko vrednovanje sadržaja kojima se pristupa putem društvenih medija.
“Medijska pismenost” izraz je koji podrazumijeva sve tehničke, kognitivne, društvene, građanske i kreativne kapacitete koji građanima omogućuju pristup medijima, no i njihovo kritičko razumijevanje te interakciju s njima. Svi ti kapaciteti građanima omogućuju sudjelovanje u ekonomskim, socijalnim i kulturnim aspektima društva, no i aktivno djelovanje u demokratskim procesima. Pritom je pod pojmom “Mediji” potrebno razumjeti i uključiti sve vrste medija (televizija, radio, tisak, digitalne informacijske mreže, društvene medijske platforme, itd.) te sve vrste kanala.
Opći ciljevi ovog poziva su: a) povećati razinu medijske pismenosti u Europi; b) testirati skalabilnost i korisnost aktivnosti razvijenih u ovom kontekstu; c) nastaviti s daljnjim metodološkim inovacijama i pojačanom prekograničnom suradnjom.
Medijska pismenost u europskom Akcijskom planu protiv dezinformacija
Ukupni proračun namijenjen sufinanciranju projekata u okviru ovog poziva na dostavu prijedloga projekata iznosi 500.000 eura.
Prijedloge mogu podnijeti:
- neprofitne organizacije (privatne ili javne), npr. udruga, fondacija, sindikat, itd.
- tijela javne vlasti (nacionalna, regionalna, lokalna)
- međunarodne organizacije;
- Sveučilišta;
- obrazovne ustanove;
- istraživački centri;
- subjekti koji ostvaruju dobit, npr. medijske organizacije.
Rok za prijavu: 30. rujna 2019.
Preuzmite Poziv Europske komisije
Materijali za uvođenje kritičkog vrednovanja izvora u učionice
Foto: