“Game over”, prva hrvatska predstava o sextingu, na pristupačan, zanimljiv, dinamičan i provokativan način, bez imalo dociranja, osvještava i educira mlade o rizicima i mogućim posljedicama sextinga i sextortiona

Piše: Ana Kirin

Više od polovice srednjoškolca u Hrvatskoj barem je jednom primilo online poruke, fotografije ili videe seksualno izazovnog sadržaja, a gotovo svaki peti sekstao je pod nagovorom ili prisilom prijatelja, partnera ili nekoga tko im se sviđa. Ovi podaci iz nacionalnog istraživanja “Društvena online iskustva i mentalno zdravlje mladih” iz 2019. pokazuju u kojoj su mjeri sexting i sextortion, to jest seksualno iznuđivanje, prisutni u životima mladih te koliko je važno s njima o tome razgovarati i educirati ih.

60% srednjoškolaca susrelo se sa sextingom, svaki peti i sa sextortionom

Na pristupačan, zanimljiv i provokativan način, to čini kazališna predstava Game over u režiji Tihane Strmečki prema tekstu Igora Weidlicha, nastala u sklopu projekta “Osvijesti – reagiraj – (e)nasilje ne ignoriraj“, koji Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) provodi u suradnji s Udrugom Pragma i B Glad produkcijom uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

Kroz priču dvoje srednjoškolaca, predstava istražuje tamne strane društvenih mreža poput TikToka, Instagrama, Snapchata i BeReala, s naglaskom na rizike i moguće kobne posljedice sextinga i sextortiona. Dvoje glavnih likova, ali i cijeli niz sporednih, uvjerljivo utjelovljuju Mateja Majerle i Jura Ruža.

Predstava je dinamičina i napeta, likovi govore jezikom mladih i neke će njihove izjave odraslima možda djelovati rubno, ali upravo takve doprinose ozračju u kojem se priča odvija. Bez imalo dociranja, priča ima snažan, više implicitan nego eksplicitan, edukativni aspekt. Poruka je na kraju toliko jasna da nema potrebe za dodatnim pojašnjavanjem, iako predstava može biti odličan povod za razgovore ili radionice s mladima.

Materijali za edukativne radionice na temu sextinga i sextortiona

“Primijetili smo da je danas djeci zaista bitna jedna nit vodilja, jer ni njihovi roditelji često ne znaju što se događa u virtualnom svijetu, a seksting  i sextortion su postali njihova svakodnevica. Kroz jednu ovako realističnu predstavu nastojimo doprijeti do njih. Ovo nikako ne bi trebala biti tabu tema iz razloga što se radi o kaznenim djelima, čega većina nije svjesna. Mladi ne znaju što učiniti, kome se obratiti i to ćemo im sve pokazati predstavom”, rekao je autor dramskog teksta Igor Weidlich, kojeg smo pitali i kako je izgledao proces stvaranja predstave.

“Ideja za predstavu Game over u biti nije bila ideja, nego više izazov. Na poziv DKMK-a da napravimo predstavu o sextingu i sextoritionu proradili su odmah kreativni kotačići. Kreativnost je neupitna kada je tema tako snažna, no trebalo je dobro promisliti kako je iznijeti pred publiku. Naime, ako budemo patetični, dosadni ili budemo mladima docirali i pametovali, dobit ćemo otklon publike, a opet ako pretjeramo u bilo kojem segmentu – možemo napraviti više štete nego koristi. Predstava je morala biti edukativna, ali tako da publiku kupi u prvom redu zanimljiva priča, možda malo provokativna. Stoga sam odmah znao da moramo pričati iz pozicije zlostavljača, oni su na prvu ruku ‘fora’, ali definitivno nije ‘fora’ to što rade i koje posljedice to ima. Primjere nismo morali previše istraživati jer ih, nažalost, DKMK ima u svojim istraživanjima toliko da smo ostali šokirani.

No morali smo istraživati jezik publike, mladih koji će predstavu gledati, pričati priče dovoljno brzo i njihovim jezikom, morali smo im se približiti. I tu je definitivno veliku ulogu odigrala dokazana redateljica Tihana Strmečki, koja je tekst do zadnjega i dramaturški prilagođavala kako bi postigao najbolji efekt na publiku, a kako ništa od poruke ne bi bilo nejasno ili izgubljeno. Uz odlične glumce koji i otvoreno ulaze u interakciju s publikom, mislim da je Game over pun pogodak, upravo zato što je izgrađen na stvarnim iskustvima i vrijednom radu koji DKMK i stručnjaci provode s mladima već 15 godina. Kako je redateljica jednom prilikom rekla, a i mi ostali smo se odmah složili – ako promijenimo život samo jedne mlade osobe u publici, napravili smo veliku stvar”, rekao je Igor Weidlich.

Na premijernoj izvedbi, 21. studenog 2024. u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog, predstavu su pogledale i učenice 4. razreda Opće gimnazije Srednje škole Zlatar – Jana Parlaj, Patricia Štefanko i Tamara Rumbak te se na nju ovako osvrnule:

“Predstava je prilagođena našem uzrastu kako bismo na jednostavan način mogli prepoznati i shvatiti da je sexting sve više prisutan te da postaje gorući problem među mladima. Svidjelo nam se to što je autor predstave kroz humor pristupio ovom ozbiljnom problemu kako bi nam temu sextinga i seksualnoga iznuđivanja što više približio te da takvi postupci imaju ozbiljne i opasne posljedice za sve uključene. Svidjele su nam se i scene u kojima su se glumci izravno obraćali publici jer smo se osjećali kao dio predstave. Preporučujemo svim tinejdžerima da pogledaju ovu predstavu, pošto smo načuli da će se izvoditi u školama diljem Hrvatske.”

Pozitivne su i reakcije Dorotee Mašović, učiteljice hrvatskog i francuskog jezika u OŠ Većeslava Holjevca iz Zagreba, koja je zadužena za medijsku pismenost na razini škole.

“Poruka koju predstava šalje je toliko bitna i jasna da se nadam da će potaknuti mlade koji će ju gledati da promisle dvaput prije nego što se odluče na bilo kakav oblik zlostavljanja, posebice na društvenim mrežama. Iznimno mi se svidjelo što su prikazane obje perspektive – i žrtve i zlostavljača te koliko je lako prijeći granicu, a da toga nismo ni svjesni. Zapravo me veseli što predstava ide u škole jer je, nažalost, previše upravo takvih primjera oko nas'”, rekla je profesorica Mašović.

Iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu kažu da je kroz izvođenje ove predstave u srednjim školama diljem Hrvatske cilj potaknuti mlade da prepoznaju opasnosti digitalnog nasilja, odgovorno koriste tehnologiju te znaju gdje potražiti pomoć u slučaju problema.

Tijekom prosinca 2024. predstava gostuje u školama koje su je osvojile putem nagradnog natječaja “Osvijesti – SNIMI – reagiraj – e-nasilje ne ignoriraj”: Ekonomskoj i birotehničkoj školi u Bjelovaru, I. gimnaziji Osijek, Srednjoj školi Matije Antuna Reljkovića u Slavonskom Brodu, Školi za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću u Zaboku i Školi za medicinske sestre Mlinarska u Zagrebu.

Zasad nema informacija o izvedbama s ulaznicama u slobodnoj prodaji, ali je moguće zatražiti gostovanje predstave Game over u školi putem maila Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu info@dkmk.hr, kao i pratiti stranice B Glad produkcije.

Iako prvenstveno namijenjena srednjoškolcima, predstava je pogodna i za starije osnovnoškolce u smislu prevencije rizičnog ponašanja, ako se s njime još nisu susreli, a vjerujemo da i roditelji i nastavnici, odnosno svi koji rade s mladima, mogu iz nje dobiti vrijedne uvide.

Već u osnovnoj školi razgovarajte s djecom o sekstingu