U ovoj radionici iz priručnika ‘Razgovarajmo o životu s druge strane ekrana’, koju možete provesti s djecom u dobi od 12 do 18 godina, neka vaše dijete bude u ulozi djevojke ili mladića koji pružaju pomoć osobi čije su privatne fotografije osvanule u nekoj školskoj grupi bez njezina znanja
Izvor: Lana Ciboci, Igor Kanižaj, Danijel Labaš, Razgovarajmo o životu s druge strane ekrana
U videoprilogu iz UNICEF-ove kampanje #ReplyForAll #ENDviolence online 17-godišnjakinja iz Brazila svjedoči o svom iskustvu sa sekstingom. Fotografije na kojima je bila gola proširile su se virtualnim svijetom preko noći. Pronađite video pod nazivom Every teen’s worst nightmare…And how friendship overcame it i pogledajte ga zajedno sa svojim srednjoškolcem.
Noćna mora svakog tinejdžera… i kako ju je prijateljstvo nadvladalo
Ako ste prošli sve naše radionice, onda je pravo vrijeme da sami započnete raspravu s djetetom prema modelu pitanja iz njih. Ali ovaj put neka vaše dijete bude u ulozi djevojke/ mladića koja/koji pruža pomoć osobi čije su privatne fotografije osvanule u nekoj školskoj grupi bez njezina znanja. Neka vaše dijete prepozna priliku da postane oslonac i pomoć prijateljima i vršnjacima koji možda upravo proživljavaju nešto slično.
Nažalost, podaci hrvatskih istraživanja su zabrinjavajući.
- 17% adolescenata proslijedilo je seksualno izazovan video ili fotografiju poznanika bez njegova pristanka.
- 42,3% adolescenata razmjenjivalo je s drugima seksualno izazovne poruke/fotografije/videozapise.
- 40% adolescenata barem je jednom uzvratilo na dobivene seksualno eksplicitne sadržaje.
- 43,7% njih nikada nije reklo pošiljatelju da prestane slati seksualno eksplicitne sadržaje. (Poliklinika-djeca. hr, 2019.)
Prema istom istraživanju, mladići više od djevojaka šalju seksualno eksplicitne sadržaje drugih, sebe, partnera i poznanika, s pristankom te osobe ili bez pristanka. Gotovo svaki peti adolescent sekstao je pod nagovorom ili prisilom. Istraživanje nam govori kako je nagovor najčešće dolazio od partnera/partnerice. U ovom dijelu vidimo i elemente počinjenja kaznenog djela.
Radni zadatak
Što kao roditelj trebate reći djetetu:
- Svaka poruka koja je poslana u virtualni svijet više se ne može izbrisati.
- Na mobitelu čuvaj samo slike, zapise i poruke kojih se nećeš sramiti ako se objave bilo gdje.
- Ako neprimjerena fotografija završi u virtualnom svijetu, ona postaje dio tvog digitalnog traga, što može utjecati na tvoj budući život.
- Zabranjeno je dijeliti video poznanika ili fotografiju (nedopušteno korištenje osobnih podataka).
- Kazneno je djelo kada odrasla osoba šalje djeci i mladima seksualne fotografije, snimke ili poruke.
- Kada znamo da netko drugi bez dopuštenja dijeli snimke osobe koja je naš prijatelj/prijateljica, o tome moramo govoriti i to prijaviti.
- Čak ni dečku/djevojci nije mudro slati seksualizirani sadržaj.
- Ako sumnjate da odrasla osoba od vas traži da joj pošaljete seksualizirani sadržaj, prijavite je policiji.
- Čak i ako se na mobitelu ne nalaze slike zbog kojih vam je nelagodno, ako imate uključenu opciju za izradu sigurnosne kopije (back up), do njih se još uvijek može doći preko vašega mrežnog računa.
- Koliko god neugodna bila situacija, roditelji će uvijek biti blizu, bez obzira na sve druge okolnosti.
Priručnik s radionicama koje možete s djecom provoditi kod kuće
Foto: Free-Photos from Pixabay