‘Ako mobitel i poruke provjeravaš svakih nekoliko minuta, ako te opterećuju lajkovi i komentari, ako si nervozan bez igrica, ako navečer dokasno buljiš u ekran – razmisli o odvikavanju’, poručuje UNICEF-ova mlada ambasadorica za prava djece i mladih Nina Topić (16)
Izvor: Nina Topić, UNICEF
Ako je i tebi ekran prva stvar koju vidiš ujutro i posljednja koju gledaš prije spavanja možda ne bi bilo loše da razmisliš o odvikavanju od tehnoloških uređaja ili društvenih mreža.
Sve više djece i mladih danas je ovisno o mobitelu, televiziji, igricama i društvenim mrežama.
‘Ovisnost o videoigrama samo je vrh sante leda; ispod je puno drugih problema’
Za mnoge od nas život je nezamisliv ako nismo neprestano dostupni i spojeni na internet.
Naravno, živimo u digitalnom svijetu i preko digitalnih uređaja danas učimo i družimo se (sjetite se samo karantene), online danas čitamo, pišemo, slušamo glazbu, vježbamo, kuhamo, odmaramo se, no baš zato više nego ikad važno je pravilno koristiti dostupnu tehnologiju.
Digitalni uređaji imaju prednosti, ali i mane i stvoreni su da bi bili u našoj službi, a ne mi u njihovoj. Mobiteli, tableti, kompjuteri, televizija trebali bi nam olakšati život, no kao i sve u životu, uz pretjerano korištenje u stanju su ga i dodatno zakomplicirati ili čak u potpunosti preuzeti.
Ako se bez mobitela ili kad nisi online osjećaš izgubljeno, ako mobitel i poruke provjeravaš svakih nekoliko minuta, ako se nakon scrollanja na internetu osjećaš depresivno i manje vrijedno, ako te opterećuju lajkovi i komentari, ako si nervozan zbog neodigranih igrica, ako navečer dokasno buljiš u ekran – razmisli o odvikavanju.
Najvažnije je postaviti granice i početi s malim koracima. Za početak razmisli, ako se zbog scrollanja ili igranja igrica ne bi ustao ujutro u 5 sati zašto dopuštaš da ti takve stvari kradu san navečer? Često umjesto 8 sati spavanja 5 budemo na internetu, a spavamo 3.
Što možemo učiniti, kako sami sebi možemo pomoći?
- Izaberi vrijeme u danu kada ćeš isključiti uređaje oko sebe ili barem obavijesti s društvenih mreža.
- Doma i u učionici možeš predložiti da postavite košaru za mobitele u koju ćete svi odložiti mobilne uređaje.
- Ako učiš ili radiš stavi mobilni uređaj na avionski mod i u radu te neće ometati poruke, pozivi i obavijesti.
- Izaberi jedan dan u tjednu kada tehnološke uređaje i društvene mreže nećeš uopće koristiti.
- Kad jedeš suzdrži se od tipkanja i pregledavanja pošte te fotografiranja ama baš svega što ti se nađe na tanjuru.
- Ako ti neka igrica ili aplikacija oduzima previše vremena izbriši je s uređaja.
- Dok si s prijateljima i obitelji, na odmoru ili na nekoj aktivnosti uživaj u svakom trenutku, mobitel ostavi doma.
Digitalno odvikavanje može izgledati kako ti želiš i trajati koliko ti želiš, sve je u tvojim rukama. Možeš u potpunosti prestati s korištenjem mobitela, televizije i društvenih mreža ili ograničiti korištenje istih. Tko zna, možda ti se i svidi biti nedostupan/na i slobodan/na. Vrijeme koje ne provedeš pred ekranom možeš iskoristiti na drugi način, sadržajniji i pametniji, to je tvoje vrijeme i ti biraš kako i s kim ćeš ga provesti.
Ti odlučuješ!
Osoba koja vam je ovo pisala je isključila mobilni telefon i trenutno nije dostupna.
P.S. Moje odvikavanje od društvenih mreža i tehnologije je počelo.
Aplikacije pomoću kojih možete pratiti navike korištenja mobitela
Foto: Steinar Engeland on Unsplash