Uz film ‘Plus plus plus’, koji su snimili učenici Privatne umjetničke gimnazije iz Zagreba, možete održati radionicu s ciljem osvještavanja pitanja vršnjačkog nasilja, naročito dimenzije etiketiranja i izoliranja pojedine djece i mladih, te razvoja empatije i razumijevanja za različitosti
Izvor: Festival prava djece
Dokumentarni film Plus plus plus, koji su snimili David Cmrečki i Gregor Horvat, učenici Privatne umjetničke gimnazije iz Zagreba donosi tri ispovijesti o vršnjačkom nasilju. Film je prikazivan u školskom programu 14. Festivala prava djece, a uz njega je bila dostupna i nastavna priprema za radionicu o etiketiranju pod nazivom “Budi nekom plus”, koju vam u nstavku u cijelosti prenosimo.
BUDI NEKOM PLUS (tema: ETIKETIRANJE)
Cilj: Osvijestiti pitanje vršnjačkog nasilja, naročito dimenziju etiketiranja i izoliranja pojedine djece i mladih. Također je cilj razviti empatiju i razumijevanje za različitosti u tinejdžerskoj dobi, naučiti više o potrazi za vlastitim identitetom i poteškoćama s kojima se susreću djeca i mladi koji “odstupaju” od određenih društvenih normi ili koji se na bilo koji način percipiraju drugačijima. Radionica se dotiče i teme usamljenosti tijekom odrastanja, kao i teme kreativnosti i umjetnosti kao načina izražavanja i pronalaska sebe.
Ishodi – Učenik/ca:
- Razvija osjećaj empatije prema drugima/drugačijima
- Osvještava kako njegovo/njezino ponašanje utječe na druge
- Osvještava svoje i tuđe sličnosti i razlike
- Uči o vršnjačkom nasilju i njegovim posljedicama
- Usvaja stavove protiv vršnjačkog nasilja.
Korelacije: Priroda i društvo, Hrvatski jezik, Sat razrednika/ce, MPT Građanski odgoj i obrazovanje, MPT Osobni i socijalni razvoj
Preporučeni razredi: 5. – 8. razred osnovne škole (primjenjivo i za učenike srednje škole)
Trajanje: Jedan školski sat (45′)
Potrebni materijali: Zvučnici, računalo, flipchart papir, flomasteri, papiri za pisanje poruka, omotnica/kutija
Preporuke: Prije radionice svakako pogledajte film Plus, plus, plus i proučite dostupne materijale o vršnjačkom nasilju, naročito aspektu emocionalnog nasilja i odbacivanja od strane vršnjaka.
Napomene: U filmu slušamo osobne priče troje mladih ljudi (Korina, David, Gregor) koji progovaraju o sebi, o tome što ih veseli, po čemu su posebni, ali i o iskustvima vršnjačkog zlostavljanja i odbacivanja koje su doživjeli od svojih vršnjaka. Progovaraju i o temama usamljenosti, kreativnosti te o svojim “životnim filozofijama”. Pri kraju filma Gregor, usprkos lošim iskustvima koje je imao, kaže: “Ako se trudim biti sretniji i usrećiti druge ljude, to daje sreću. Plus, plus, plus daju plus.”
Tijek aktivnosti
Započnite radionicu tako što ćete nacrtati veliki plus na ploču ili flipchart papir. Kad vas učenici/e počnu gledati i zapitkivati, nacrtajte pored plusa minus. Započnite uvodom otprilike riječima: Danas nećemo pričati o matematici, nećete morati zbrajati i oduzimati, danas govorimo o “plusu” i “minusu” u nama, i tome što je za vas plus, a što minus.
Zamolite ih da vam daju nekoliko primjera za plus (zapišite njihove odgovore), pa nekoliko primjera za minus. Nakon što ste ih zajedno pobrojali, prokomentirajte što su izdvojili. Dodajte i neki svoj plus i minus, imajte spremno (npr. “plus” mi je druženje sa sestrom, sunčan dan, izlet…; „minus“ mi je žurba, kašnjenje, nesanica..).
Nastavite sa zadatkom:
Sad me zanima na koji ste vi način drugima plus ili minus? Kako znate da ste djelovali pozitivno na nekog, a kad vam se čini da ste djelovali negativno?
Ako mislite da je potrebno, dajte im da malo popričaju u klupi u paru, ili u malim skupinama, pa zapišite nekoliko zanimljivih odgovora.
Zatim najavite film: Sad ćemo pogledati jedan film od 7 minuta koji su snimili učenici Privatne umjetničke gimnazije, zove se “Plus plus plus”. Kad ga pogledamo, reći ćete mi o čemu se radi, koja je tema filma, ili više njih.
Prikažite učenicima/ama film Plus plus plus, a nakon gledanja filma započnite raspravu.
Saslušajte njihova razmišljanja i odgovore o tome kako su shvatili poantu filma i koje teme filma prepoznaju. Postavite im dodatna pitanja za razmišljanje:
Što mislite zbog čega se događa vršnjačko nasilje i izoliranje? Znate li što je to? Kako se osjeća netko tko je odbačen ili ga vrijeđaju zbog neke osobine? Što biste poručili ovim mladim ljudima? Što mislite o njihovoj hrabrosti da o tome progovore pred kamerama?
Saša, ti je finila maša? Film o vršnjačkom nasilju na istarskom dijalektu
Ako prethodno s učenicima niste obrađivali temu vršnjačkog nasilja, potražite izvore poput Poliklinike za zaštitu djece i sl. te potražite članke o vršnjačkom nasilju. U nastavku je primjer teksta s osnovnim informacijama koji možete koristiti u radu s učenicima/ama:
Vršnjačko nasilje / zlostavljanje
Nasilje među vršnjacima (eng. bullying) se može prepoznati kad je učenik više puta ili trajno izložen negativnim postupcima od strane jednoga ili više učenika (Olweus, 1998). U širem smislu, nasilje je svjesna okrutnost usmjerena prema drugima, i to nanošenjem psihičke, ili fizičke boli. Nasilje među djecom možemo podijeliti u više oblika: fizičko, verbalno, emocionalno, seksualno, kulturalno i ekonomsko. Fizičko nasilje je najuočljiviji oblik, podrazumijeva udaranje, guranje, štipanje, čupanje i sl. dok verbalno nasilništvo najčešće podrazumijeva vrijeđanje, širenje glasina, stalno zadirkivanje, ismijavanje (npr. „Očalinko!“) i dr. Emocionalno nasilje podrazumijeva namjerno isključivanje žrtve iz zajedničkih aktivnosti, kao i ignoriranje te tračanje. Često se odvija i putem društvenih mreža i/ili mobitela. Seksualno nasilje uključuje neželjeni fizički kontakt i uvredljive komentare. Kulturalno nasilje podrazumijeva vrijeđanje na nacionalnoj, religijskoj i rasnoj osnovi. I na kraju, ali ne manje važno, ekonomsko nasilje uključuje krađu i iznuđivanje novca.
Znate li kako možemo zaustaviti ove oblike nasilja? Što možete napraviti vi, što škola, a što roditelji…?
U nastavku zadajte učenicima/ama novi zadatak:
Molim sada svakog od vas da odabere jedno od ovo troje mladih ljudi iz filma (Korina, David, Gregor) i napiše im osobnu poruku – u nekoliko rečenica. Kad ste spremni, poruke možemo sakupiti i promiješati.
Pospremite sve poruke u jednu kutiju ili omotnicu, pa dajte učenicima da izvuku svatko po jednu (tuđu) poruku. Zatim (ako vam je ostalo vremena), neka svatko pročita po jednu poruku na glas. Vjerujemo da će većina poruka biti ohrabrujuća i pozitivna. Možete ih čak i izložiti u razredu. Ako neka poruka ne bude tako pozitivna, istaknite to i reagirajte, objasnite im zbog čega.
Zaključak
Radionicu možete zaključiti na svoj način, ovdje je samo jedan od prijedloga:
Svi smo mi posebni, drugačiji, a neki od nas se ističu po nekoj svojoj nadarenosti i osobini. Ne morate se osjećati loše ako netko ima neku posebnost ili nadarenost – jer je sigurno imate i vi. Ako netko ima neki problem – imate sigurno i vi svoj problem, a i ja. Ruganje i vrijeđanje, kao ni ignoriranje i odbacivanje nisu načini da se ponašamo prema nekom – sigurno nisu “plus”, i prema vama se isto nitko nema pravo tako ponašati. Eto, potrudite se ovaj tjedan biti sebi i drugima plus!
Izvori: https://www.poliklinika-djeca.hr/publikacije/nasilje-medu-djecom-2/