Mladi filmaši iz Gunje i u 2024. godini predano su radili i osvajali nagrade za svoje filmove i TV reportaže. O njihovom radu, kao i o važnosti filmskog stvaralaštva djece i mladih za Gunju, razgovarali smo s Anitom Tufekčić, knjižničarkom i voditeljicom filmske družine Mladi SKIG-ovci u Osnovnoj školi “Antun i Stjepan Radić” Gunja
Piše: Ana Kirin
“Filmsko stvaralaštvo djece i mladih ima neprocjenjivu vrijednost za Gunju. U ovoj maloj zajednici njeguje se ljubav prema filmu od rane dobi i prenosi se s generacije na generaciju. Za učenike, film nije samo umjetnost – on im omogućuje putovanje kroz filmske smotre, revije i festivale, donoseći nezaboravne uspomene i iskustva”, kaže dr.sc. Anita Tufekčić, školska knjižničarka u Osnovnoj školi “Antun i Stjepan Radić” Gunja, voditeljica školske filmske družine Mladi SKIG-ovci i tajnica udruge MMC SKIG.
Značaj Josipa Krunića za filmsko stvaralaštvo u Gunji
Za Gunju, mjesto u Vukovarsko-srijemskoj županiji, u filmskim se krugovima govori da ima najveći broj filmskih djelatnika po glavi stanovnika u Hrvatskoj, a zaslužnim za to smatra se prvenstveno Josipa Krunića (1945.-2023.), nastavnika i mentora koji je svoju ljubav prema filmu i medijima prenosio generacijama učenika, od kojih se neki sada i profesionalno bave filmom.
“Sve je započelo davne 1973. godine, kada je Josip Krunić počeo raditi kao nastavnik hrvatskog jezika i književnosti u gunjanskoj osnovnoj školi. On je osnovao Studio Kreativnih Ideja Gunja (SKIG), koji se zapravo nadovezao na rad školske Literarno-novinarske družine “Dragutin Tadijanović”, osnovane još 1960. Širenje na druge medije pored tiskanih, započelo je 1974. radijskim emisijama, da bi 1995. uključili i televiziju. Video i filmska djelatnost, koja je započela 2003. godine, postala je najreprezentativniji dio kreativnog rada SKIG-a, s brojnim nagradama na hrvatskim i međunarodnim filmskim festivalima i revijama. Godine 2009., zbog sve većeg interesa osnovnoškolaca, srednjoškolaca i mjesne mladeži, SKIG je napravio veliki iskorak – osnovana je udruga pod nazivom Multimedijalni centar SKIG (MMC SKIG). Osnivanje udruge inicirao je Saša Dugonjić, bivši Krunićev učenik i novinar, kako bi se osigurao kontinuitet rada SKIG-a nakon Krunićeva odlaska u mirovinu 2011. godine. Zahvaljujući Kruniću, filmsko stvaralaštvo u Gunji postalo je dio lokalnog identiteta, a tu tradiciju danas s ponosom nastavljaju njegovi učenici. Direktor fotografije Marinko Marinkić, sadašnji predsjednik udruge MMC SKIG, Mario Mateljić kao dopredsjednik, te ja kao tajnica, predano radimo na očuvanju i razvoju ovog nasljeđa. Posebno bih istaknula i redatelja Marka Dugonjića, koji neprestano doprinosi kroz savjete i aktivno sudjelovanje u našim projektima s djecom”, ispričala nam je Anita Tufekčić.
Inspiracija i edukacija na Školi medijske kulture
Ona je, kaže, od djetinjstva voljela film, a ključan događaj za njezino bavljenje filmom bilo je sudjelovanje na Školi medijske kulture “Dr. Ante Peterlić” 2014. godine, kamo ju je pozvao Josip Krunić, koji je i sam bio redoviti polaznik, a onda i suradnik Škole.
“Iskustvo je bilo čarobno – deset dana među ljudima koji ne samo da vole film, već i ‘žive’ film. Atmosfera je bila nevjerojatna, a tadašnja voditeljica Škole, Vera Robić Škarica, učinila je da se svi osjećamo poput glavnih glumaca u vlastitim filmskim pričama. Inspirirana tim iskustvom, po povratku u Gunju odlučila sam snimiti prvi film. Kolega Krunić bio je moj mentor i podrška u svim koracima stvaranja, bez obzira na to što je već bio u mirovini. Njegova strast prema filmu bila je zarazna – jednom filmaš, uvijek filmaš. Dolazila bih po njega za svako snimanje i vraćala ga kući, jer sam znala koliko mu je značilo nastaviti raditi na filmskim projektima. Nakon poplave u Gunji 2014., preuzela sam vođenje školske filmske družine. Tako su nastali Mladi SKIG-ovci, koji od tada neumorno stvaraju”, kaže Anita Tufekčić, koja je nakon toga još šest puta sudjelovala na Školi medijske kulture “Dr. Ante Peterlić”, najčešće na radionicama dokumentarnog filma i TV reportaže, a educirala se i kroz program “Metodika nastave filmskog scenarija” u organizaciji strukovne udruge SPID (Savez scenarista i pisaca izvedbenih djela), te brojne druge radionice i edukcije.
Filmovi i TV reportaže nagrađivani na festivalima i revijama
Anita Tufekčić napominje da vođenje filmske družine podrazumijeva puno dodatnog, volonterskog rada: “Često ostajem u školi i nakon svog službenog radnog vremena, jer učenici rado provode slobodno vrijeme montirajući filmove, puni entuzijazma i želje za stvaranjem. Proces stvaranja filma, bilo da je riječ o reportaži, dokumentarcu ili igranom filmu, poseban je put – zahtjevan, ali uvijek ispunjavajući i prepun kreativnosti. Upravo ta posvećenost i ljubav prema filmu čine svaki projekt nezaboravnim iskustvom i za mene i moje učenike.”
A u radu školske filmske družine sudjeluju učenici od 4. do 8. razreda pa ih je primjerice lani bilo 18, a ove godine ih je 12.
Od 2015. do kraja 2024. Mladi SKIG-ovci snimili su 35 filmova, uglavnom dokumentarnih i TV reportaža, 5 animiranih filmova i 1 radijsku emisiju. Mnogi njihovi radovi dobivali su nagrade na Revijama hrvatskog filmskog stvaralaštva djece i to i od stručnog i od dječjeg žirija, te na Filmskom festivalu smijeha (FIFES), a prikazivani su više puta i na Smotri hrvatskog školskog filma, Dubrovnik film festivalu (DUff), Dječjem filantropskom filmskom festivalu i Festivalu prava djece.
Jedan od radova koji najbolje predstavlja njihov rad svakako je TV reportaža “Život u Gunji“, koja je 2020. dobila posebnu nagradu na 58. Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece:
Za mlade filmaše uspješna je bila i prošla, 2024. godina, u kojoj su se posebno istaknuli TV emisija “Gunjanski Magazin – GuMa” te kratki igrani film” San ili java”.
“Gunjaski Magazin – GuMa“ dobio je 1. nagradu stručnog ocjenjivačkog suda i 2. nagradu dječjeg žirija u kategoriji TV reportaže na 62. Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece u Varaždinu, a pozvan je i prikazan i na 12. Smotri hrvatskog školskog filma. Realiziran je u sklopu projekta “Filmska pismenost u školi” i financiran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, a riječ je o nastavku istoimene TV emisije iz 2002. godine. Ovoga puta, GuMa kroz 4 priloga donosi presjek događaja koji su obilježili školsku godinu 2023./2024. u Gunji: prilog “Čarolija boje” govori o oslikavanju školskih zidova, prilog “Škola stvaralaštva – Novigradsko proljeće” donosi dojmove učenica Ane i Mije, koje su na njoj sudjelovale, prilog “Bilo kuda, papuče svuda” govori o novom modnom trendu među učenicima, a posljednji, četvrti prilog o zabrani mobitela u školi.
O zabrani mobitela u školi, koja je na snazi i ove školske godine, snimili su i radijsku emisiju “Život bez mobitela“.
Anita Tufekčić kaže da su učenici zbog tog novog pravila isprva negodovali, no na kraju su ga prihvatili. Za rad u filmskoj družini i druge radionice na kojima koriste razne aplikacije, kao što su CapCut ili Canva, pametni telefoni su im ipak važni pa ih učenici na njih donesu.
“Sve napravim u dogovoru s nastavnicima tako da se mobitel koristi samo za vrijeme trajanja radionice. Preko mobitela puno toga ide puno brže i jednostavnije, na primjer snimanje fotografija, ili dijeljenje videa. Zna se dogoditi da su računala i tableti u školi u kvaru ili su prespori i zastarjeli, ili internet ne radi, pa su mobiteli na neki način osnovni alat da mogu provesti radionicu od početka do kraja”, objašnjava.
15 godina Ljetne škole filma Gunja
Film “San ili java”, koji je snimljen je u na Radionici (za)igranog filma na 14. Ljetnoj školi filma Gunja, dobio je 1. nagradu dječjeg žirija na 12. Festivalu smijeha (FIFES) u Luki.
Ljetna škola filma Gunja održava se svakog ljeta od 2009. u organizaciji članova MMC-a SKIG, koji i volontiraju kao voditelji radionica. Škola je namijenjena svim zainteresiranim učenicima od 5. do 8. razreda osnovne škole te srednjoškolcima koji se bave ili se žele baviti filmom. Svake godine sudjeluje oko 50 polaznika iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja – Srbije i Bosne i Hercegovine, a polaznici koji nisu iz Gunje smješteni su kod gunjanskih obitelji. Prošle godine, primjerice, polaznici su bili raspoređeni u čak 8 radionica: igranog, dokumentarnog i animiranog filma, press radionicu, radionice radio-igre, analogne fotografije, glazbenog spota i glazbene produkcije sa zvučnim eksperimentima.
Od 2024., u čast preminulom filmskom učitelju, puno ime škole je Ljetna škola filma Gunja “Josip Krunić”, a informacije o prijavama za 2025., kao i svake godine do sada, bit će objavljene krajem svibnja ili početkom lipnja na internetskoj stranici Osnovne škole “Antun i Stjepan Radić”, kao i na stranicama Hrvatskog filmskog saveza.
Sve što trebate znati o osnivanju i vođenju školske filmske družine